Rosikon press

Twój koszyk jest pusty
Tom 38 Na białym koniu

Tom 38 Na białym koniu

Generał Stefan Rowecki uważał gen. Władysława Andersa za jednego z najlepszych dowódców kawalerii Wojska Polskiego: „typ dowódcy oraz wartości podobne jak gen. [Stanisław Grzmot-] Skotnicki”, o tym zaś poległym nad Bzurą we wrześniu 1939 roku generale pisał: „o wielkiej inteligencji, bystrości i obecnie już dużym doświadczeniu na szczeblu wielkiej jednostki kawalerii. Nadaje się na dowódcę dywizji kawalerii, a może i korpusu kawalerii” (Andrzej K. Kunert, Józef Szyrmer, Stefan Rowecki. Wspomnienia i notatki autobiograficzne. 1906–1939). 

Władysław Anders był jedynym wśród kawalerów Orderu Virtuti Militari, który został uhonorowany czterema z pięciu klas tego najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Przede wszystkim jednak w polskiej historii zapisał się stworzeniem armii polskiej w totalitarnym Związku Sowieckim, armii złożonej z więzionych w tym państwie obywateli polskich, a później zdołał ich stamtąd wyprowadzić i przez Bliski Wschód dojść na Włoch.  
Tam jako żołnierze 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych (PSZ), wraz z innymi wojskami koalicji bijącej się z III Rzeszą, chwalebnie wypełnili swój obowiązek, należąc do najlepszych jednostek sojuszniczej armii. I to oni ostatecznie odnieśli jedno z najsłynniejszych polskich zwycięstw w historii: zatknęli biało-czerwony sztandar na gruzach zdobytego klasztoru na Monte Cassino.

Wydanie:

Cena: 20zł

Specyfikacja

  • Miękka oprawa
  • 170 x 240 mm
  • 96 stron
  • ISBN: 978-83-8117-854-9
  • rok wydania: 2019

Dział Kolekcje