Rosikon press

Twój koszyk jest pusty
Tom 30 Przed III wojną

Tom 30 Przed III wojną
  • Nowość

Od mobilizacji do demobilizacji Polaków. Rtm Pilecki i gen. Anders

Jeszcze miesiąc, dwa miesiące wcześniej z bronią w ręku zdobywali Bolonię we Włoszech i Wilhelmshaven w Niemczech.  A tu możni sojusznicy, wcześniej wdzięczni i pełni podziwu, oddają  ich ojczyznę Sowietom. I nagle również osobisty los każdego z polskich żołnierzy staje się niepewny.

Podobnie jak liczni rodacy pod okupacją sowiecką, widzą rozwiązanie w dalszej wojnie, III wojnie światowej, tym razem już nie przeciw Hitlerowi, lecz Stalinowi. Ich szeregi rosną. Dołączają żołnierze internowani w Szwajcarii w 1940 r., jeńcy wojenni osadzeni w oflagach i stalagach, a także najliczniejsi – Ślązacy i Pomorzanie, których przymusowo zmobilizowano do Wehrmachtu. 2 Korpus, liczący po wylądowaniu we Włoszech na przełomie lat 1943-1944 niespełna 50 tysięcy żołnierzy, wiosną i latem 1945 r. podwaja tę liczbę.

Premier Winston Churchill bierze pod uwagę rozpoczęcie ofensywy przeciw Sowietom – o kryptonimie . „Operacja Nie Do Pomyślenia” - już… 1 lipca 1945 roku. Choć Brytyjczycy – związani w tej sprawie umową z warszawskimi władzami komunistycznymi - wywierali naciski na jak najliczniejszą repatriację żołnierzy 2 Korpusu, to na wyjazd do Polski zdecydowało się do końca 1945 r. tylko nieco ponad 14 tys. z nich. Tych, którzy pozostali, objęto w 1946 r. pomocą w ramach Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Wcześniej natomiast gen. Władysław Anders spotkał się we Włoszech i wysłał z misją wywiadowczą do Polski bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego.…

Wydanie:

Cena: 20zł

Specyfikacja

  • Miękka oprawa
  • 170 x 240 mm
  • 96 stron
  • ISBN: 978-83-8117-170-0
  • rok wydania: 2018

Dział Kolekcje