Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Jan Młodożeniec

ELŻBIETA DZIKOWSKA: Jeśli dzieło wyraża psychikę artysty, to winien być pan człowiekiem niezwykle pogodnym, tyle w pańskich pracach koloru, dowcipu, lekkości, nawet żartu.
JAN MŁODOŻENIEC: Im smutniej w życiu – tym weselej na plakacie. Nie mogę przecież malować stanów duszy. Zamówienie, temat, termin, format. Frak dla pana Verdiego, obwoluta-koszulka na francuską książkę, plakat-buty dla La Strady Felliniego. Rzemiosło. Rozgoryczenie, bezrobocie, brak pieniędzy.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Zatem, pana zdaniem, sztuka użytkowa nie ma rangi sztuki czystej?
JAN MŁODOŻENIEC: Jest z nią spokrewniona. Wielcy malarze – Toulouse-Lautrec, Bonnard, Mirò – stworzyli genialne plakaty.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Uważa się pana przede wszystkim za plakacistę, ale zajmował się pan także okładką książkową, ilustracją…
JAN MŁODOŻENIEC: Podczas studiów na warszawskiej ASP była to moja główna praca.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Stracił pan dla niej zainteresowanie?
JAN MŁODOŻENIEC: Nie, z jednakowym przejęciem projektuję zarówno okładkę, jak plakat. Dobrze byłoby jednak nic nie robić i zbliżam się do tego.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: To czym by się pan wtedy zajmował?
JAN MŁODOŻENIEC: Malarstwem, rysunkiem, w które wpisywałbym litery.

 


ELŻBIETA DZIKOWSKA: Zawsze ciągnęło pana do malowania?
JAN MŁODOŻENIEC: I nigdy nie było to możliwe. Bo trzeba z czegoś żyć. Ale plakaty traktuję jak obrazy.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Wydaje mi się, że malarze wywarli wpływ na pana sztukę: Klee, Picasso, Mirò, Léger…
JAN MŁODOŻENIEC: Léger miał ogromne znaczenie dla rozwoju plakatu.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Co, pana zdaniem, różni plakat od obrazu?
JAN MODOŻENIEC: Plakat wisi na ulicy niczym w galeriach „Płot”, „Mur”, „Metro”. Wiele pięknych obrazów nie byłoby zauważonych na płocie. Plama barwna będzie często lepszym plakatem niż drobiazgowo wyrysowany motyw. Skrót, lapidarność. Nowe formy, nowe pomysły wbrew monotonii i rutynie.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: To znaczy, że plakat ma swoje mody, ulega trendom sztuki?
JAN MŁODOŻENIEC: Zależy przede wszystkim od indywidualności wielkich twórców, którzy wywarli wpływ na innych.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Jakich twórców uważa pan za wiodących w tej dziedzinie?
JAN MŁODOŻENIEC: Francuzi – Raymond Savignac, André Franςois; Amerykanie – Milton Glaser, Seymour Chwast, Saul Bass, Paul Rand; Japończycy – Shigeo Fukuda, Tanadori Yokoo; Holendrzy – Wim Crouwel, Pieter Brattinga; Szwajcarzy – Josef Müller-Brockmann, Rosmarie Tissi (ogromna kultura litery – helvetica!). Na rozwoju plakatu światowego zaważyły także czasopisma „Graphis”, „Print”, „Idea”, „Projekt”, „Novum”.
ELŻBIETA DZIKOWSKA: Kogo pan ceni z polskich plakacistów?
JAN MŁODOŻENIEC: Tomaszewski, Tomaszewski, Tomaszewski. Lenica, Fangor, Zamecznik, Cieślewicz, Świerzy, Urbaniec, Starowieyski, Hołdanowicz i ci młodsi.

 

 

Ciąg dalszy dostępny w publikacji: Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki. Był to fragment z książki dostępnej w wersji albumowej (cena 49zł) oraz w wersji aplikacji iPad prezentującej, od kuchni, jednych z najwybitniejszych polskich grafików.

 

Sztuka staje się jeszcze ciekawsza, kiedy poznajemy okoliczności, w jakich powstawała. Ton każdemu wywiadowi nadaje sam artysta, mówiąc otwarcie o tym, kim jest naprawdę – zdejmując zasłonę ze swoich obrazów.

 


W cyklu Artyści mówią przygotowaliśmy również tom poświęcony mistrzom malarstwa oraz fotografii. W wolnych chwilach zanurz się w nastrojowej, nieskrępowanej wyobraźni najwybitniejszych polskich artystów i z satysfakcją podziwiaj ich prace eksponowane w polskich i zagranicznych galeriach sztuki.

 

Zwierzenia, których na co dzień nie słychać. Dyskusje, których nie można powtórzyć. Dzieła, które stały się ikonami.

 

Jan Młodożeniec
zaslepka_graficy.jpg

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki

Mowa grafików jest jak język potoczny. Żywa, barwna i zmienna, wszędzie ją słychać, a właściwie widać.

 

Grafika to wyrafinowane techniki: miedzioryty, linoryty, drzeworyty, czy litografie, które podziwiamy w muzeach i galeriach. Grafika to również dziesiątki kolorowych magazynów w kioskach i zwracające uwagę plakaty na słupach ogłoszeniowych.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.