Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Aleksandra Jachtoma

ELŻBIERA DZIKOWSKA: W potocznym rozumieniu malarstwo abstrakcyjne – jako że nic nie przedstawia – jest znacznie łatwiejsze warsztatowo od malarstwa figuratywnego. Często sądzi się,
że artysta uprawia je dlatego, że nie potrafi porządnie przedstawić postaci, pejzażu, martwej natury.
ALEKSANDRA JACHTOMA: Najtrudniejsze jest dobre malarstwo. Abstrakcjoniści i malarze figuratywni mówią innymi językami, posługują się różnymi środkami wyrazu. Abstrakcja nie jest sztuką łatwą. Malarstwo figuratywne można kontrolować, odnosząc jego rezultaty do modela, przedmiotu;
w abstrakcji każdy ruch pędzla stwarza nową sytuację, nigdy nie jest ona ostateczna, wciąż trzeba podejmować decyzję na nowo. Zawsze najtrudniejsza jest nieuchwytna granica, kiedy rodzi się pytanie, czy zamalowane płótno jest już obrazem, czy nim jeszcze nie jest.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Kiedy zaczyna nim być?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Nikt tego nie wie. Na tym polega trudność, zabawa i szczęście malowania. Tę granicę można tylko wyczuć. Dominik mówił, że tajemnica sztuki zawiera się
w uchwyceniu momentu, kiedy nijakie dźwięki stają się muzyką, kiedy szare przechodzi w radość koloru.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Nie ma pani zatem odniesienia do wyobraźni, do wizji?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Absolutnie nie. Potrafię przerwać w połowie malowanie obrazu i zacząć go od nowa, całkowicie zmieniając koncepcję.

 


ELŻBIERA DZIKOWSKA: Czyli obraz „staje się” wyłącznie na płótnie.
ALEKSANDRA JACHTOMA: W trakcie pracy.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Jest więc oparty na intuicji?
ALEKSANDRA JACHTOMA: U mnie – co najmniej w 90 procentach.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Co jest punktem wyjścia?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Potrzeba malowania. Jest ona moją potrzebą najpierwszą i niezbywalną. Rozumiem doskonale van Gogha, który pisał: „W życiu i w malarstwie mogę obyć się bez Boga.
Ale ja, cierpiący, nie mogę obejść się bez tego, co większe ode mnie, co jest moim życiem: bez mocy tworzenia”. A Przyboś, którego tomik poezji Rzut pionowy leży przed nami...
ELŻBIERA DZIKOWSKA: ...z piękną dedykacją, „żebyś czas zamieniała w kolor”...
ALEKSANDRA JACHTOMA: ...wyraża to jeszcze prościej: „Pisze się wiersze, kiedy się je pisać musi”.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Jest pani zatem – mimo dość trudnych warunków bytowania – osobą szczęśliwą?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Jak najbardziej.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Dużo pani maluje?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Kilka godzin dziennie. Wyłącznie przy świetle naturalnym, bo sztuczne zmienia kolor.
ELŻBIERA DZIKOWSKA: Najbardziej interesuje panią kolor?
ALEKSANDRA JACHTOMA: Początkowo bawił mnie w najbrutalniejszych zestawieniach, w ostrych kontrastach. Potem zaczęłam wyciszać, przechodzić w gamy monochromatyczne. Kiedy byłam młodsza, pasjonowała mnie agresywność czerwieni, teraz moją ulubioną gamą są fiolety i błękity. Kandinsky pisze, że błękit daje największy komfort psychiczny – „jest kolorem niebiańskim, uspokaja, działa kojąco i skupiająco”.

 

 

Ciąg dalszy dostępny w publikacji: Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa. Był to fragment z książki dostępnej w wersji albumowej (cena 49zł) oraz w wersji aplikacji iPad prezentującej, od kuchni, jednych z najwybitniejszych polskich malarzy.

Sztuka staje się jeszcze ciekawsza, kiedy poznajemy okoliczności, w jakich powstawała. Ton każdemu wywiadowi nadaje sam artysta, mówiąc otwarcie o tym, kim jest naprawdę – zdejmując zasłonę ze swoich obrazów.

 


W cyklu Artyści mówią przygotowaliśmy również tom poświęcony mistrzom grafiki oraz fotografii. W wolnych chwilach zanurz się w nastrojowej, nieskrępowanej wyobraźni najwybitniejszych polskich artystów i z satysfakcją podziwiaj ich prace eksponowane w polskich i zagranicznych galeriach sztuki.

Zwierzenia, których na co dzień nie słychać. Dyskusje, których nie można powtórzyć. Dzieła, które stały się ikonami.

 

Aleksandra Jachtoma
zaslepka_malarstwo.jpg

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – swoich obrazach, o swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i tym, co się nie udało, nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu.

 

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.