Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Szlak Nadziei - Norman Davies - nowy projekt

Profesor Norman Davies
Fotograf Janusz Rosikoń
Tomasz Kurzątkowski z firmy MillionYou

prezentują wyjątkowe przedsięwzięcie edukacyjno-medialne:
internetowy portal crowdsourcingowy www.ArmiaAndersa.pl 

www.facebook.com/szlaknadziei

 

Profesor Norman Davies wielokrotnie udowadniał, że historia nie musi być nudnym zbiorem dat i wydarzeń, a jej uprawianie zajęciem dla wąskiego grona archiwistów i wykładowców akademickich. Swymi dziełami pokazywał, że historia może być pasjonującą przygodą intelektualną, która pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

 

 

Tym razem profesor Davies proponuje aktywne wejście w świat historii nawet tym osobom, które do tej pory nie były związane z tą dziedziną nauki. Umożliwi to nowy portal www.ArmiaAndersa.pl. Poświęcony jest on niezwykłej epopei 2. Korpusu Polskiego, zarówno jego żołnierzy, jak i cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego, a także ich dalszym wojennym oraz powojennym losom.

 

 

Poprzez platformę internetową, przygotowaną przez firmę MillionYou, profesor Norman Davies zaprasza do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania. Portal ma bowiem na celu zbieranie na całym świecie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z armią generała Władysława Andersa. Pragnieniem inicjatorów projektu jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego. Już teraz na portalu można znaleźć kilkadziesiąt interesujących świadectw i relacji, a zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej.

 

Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada br. mają szansę ukazać się wiosną przyszłego roku w formie książkowej. Wtedy bowiem wydawnictwo Rosikon Press planuje wydanie albumu poświęconego armii generała Andersa pt. ”Szlak nadziei” z tekstem profesora Normana Daviesa oraz fotografiami Janusza Rosikonia.

 

Publikacja zawierać będzie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący żołnierzy 2. Korpusu Polskiego oraz towarzyszących im cywilnych uchodźców z ZSRS. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce. Część przesłanych na portal materiałów może wzbogacić ową książkę. Kolejne relacje, napływające już po listopadzie br., będą dostępne w internecie oraz mogą znaleźć się w elektronicznym wydaniu albumu.


Projekt portalu pokazuje, że historycy są nie tylko specjalistami od opisywania przeszłości, lecz potrafią również wybiegać w przyszłość. Profesor Davies zaprasza bowiem wszystkich do pionierskiego przedsięwzięcia, które w nowatorski sposób wykorzystuje zasady crowdsourcingu w zbieraniu relacji i dokumentów historycznych.

 

Słowo „crowdsourcing” to neologizm powstały z połączenia angielskich wyrazów ”crowd”’ (tłum) i ”outsourcing” (korzystanie z zasobów zewnętrznych). Oznacza on zainicjowanie pewnych procesów badawczych lub dokumentacyjnych wśród szerszej społeczności (np. internetowej), a następnie twórcze ich wykorzystanie. Ta metoda od dawna znajduje zastosowanie na świecie, m.in. przy budowie miast, tworzeniu prawa czy rozwoju zaawansowanych badań medycznych. Teraz to nowoczesne narzędzie stanie się bronią w „bitwie o pamięć”.

 

Odwiedź:

internetowy portal crowdsourcingowy www.ArmiaAndersa.pl
www.facebook.com/szlaknadziei

Informacje

Miejsce
Warszawa
Data
02/06/2014
Gość
Norman Davies
Szlak Nadziei - Norman Davies - nowy projekt
Screenshot_2014-07-11_08.08.49.png Screenshot_2014-07-11_08.08.49.png

Norman Davies: Trail of hope

Professor Norman Davies prepares a new book dedicated to the phenomenon which was Anders' Army - "Trail of Hope". MillionYou, along with the professor invites you to take part in a crowdsourcing project aimed on collecting memoirs of that exceptional military formation and it's fate! Collected materials will serve as sources in the book. Save the Anders' Army from being forgotten! All of your memoirs, photos, texts and stories will become a part of a unique interactive archive of Anders' Army. Share your story!For

 

More about the project: http://andersarmy.com

Norman Davies: Szlak nadziei

Ocal Armię Andersa od zapomnienia!

Na platformie internetowej www.armiaandersa.pl (powstałej dzięki firmie MillionYou) wciąż trwa zbieranie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z Armią gen. Andersa.

 

Część zamieszczonych świadectw znalazła się w książce Normana Daviesa „Szlak Nadziei. Armia Andersa; marsz przez trzy kontynenty”. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy już wzięli aktywny udział w projekcie.

  

Link do projektu: http://armiaandersa.pl