Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Medal Europejski dla Grzegorza Górnego

Redaktor naczelny czasopisma „Fronda” Grzegorz Górny został 19 listopada w Budapeszcie uhonorowany Medalem Europejskim – nagrodą przyznawaną przez węgierską Wszechnicę Wolnych Mediów. Kapituła wybrała go spośród kandydatów nominowanych z 15 krajów Europy.

Z okazji wręczenia nagrody laureat wygłosił wykład zatytułowany „Odnowa europejskiego sposobu myślenia”. Oprócz niego z referatem wystąpiła obecna przewodnicząca Narodowego Urzędu ds. Mediów i Przekazu Informacji – Annamaria Szalai.

Grzegorz Górny jest znany na Węgrzech. W 2010 roku w Budapeszcie ukazała się jego książka (napisana wspólnie z o. Pawłem Cebulą) „A magyar kapcsolat”. Poza tym publikował korespondencje z Polski w tygodniku „Heti valasz”, a jego teksty drukowane były w czasopiśmie „Nagyvilag”. Górny wiele razy występował na Węgrzech z referatami i wykładami, m.in. na katolickim uniwersytecie im. Petera Pazmanya w Piliscsaba czy w Kolegium im. Loranda Eötvösa w Budapeszcie.

Redaktor „Frondy” uhonorowany został Medalem Europejskim za odpowiedzialną publicystkę obywatelską. To już druga węgierska nagroda dla niego w tym roku. Wiosną prezydent Pal Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Informacje

Data
19 listopad 2011