Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Artyści mówią
  • Nowość
  • iPad
  • Audiobook

Wywiady z mistrzami malarstwa

Malarze mówią? Najpierw milczą. Nie jest łatwo nakłonić ich do zwierzeń.

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – o swoich obrazach, swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i o tym, co się nie udało, co nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu. Wreszcie o swoich wizjach, intensywnie zmysłowych doznaniach tego czegoś ulotnego, na co właściwie brak słów, co można tylko… namalować.


Rozmowy zamieszczone w albumie powstawały na przestrzeni wielu lat. Niektórzy malarze już odeszli. Ich wypowiedzi stały się niepowtarzalnym dokumentem, pejzażem mentalnym, a także, co może najważniejsze, bezpruderyjną manifestacją artystycznych postaw. Wybór twórców, reprezentujących różne kierunki i pokolenia, jest subiektywny. Obiektywna pozostaje jedynie wartość samych dzieł. Dzieł cieszących się międzynarodowym uznaniem. Współczesne malarstwo polskie jest bez wątpienia kontrowersyjne. I bez wątpienia ciekawe, kreatywne, na światowym poziomie. Żywe!


Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Aleksandra Jachtoma, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Mierzejewski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Teresa Pągowska, Jacek Sempoliński, Jacek Sienicki, Jonasz Stern, Barbara Szubińska, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Hanna Zawa-Cywińska.

 

AUDIOBOOK DOSTĘPNY na audioteka.pl

Wydanie:
iPad
Audiobook
dziekujemy_malarze_2str3.jpg
zaslepka_malarstwo.jpg malarze_mowia.jpg Dziękujemy za wsparcie Spis treści Zdzisław Beksiński Jan Berdyszak Edward Dwurnik Łukasz Korolkiewicz Jarosław Modzelewski Jerzy Opałka Jerzy Nowosielski

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – swoich obrazach, o swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i tym, co się nie udało, nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu.

 

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.

Malarze mówią

Wystawa „Malarze mówią”. Wyjątkowa ekspozycja 25 prac 25 artystów – bohaterów albumu Elżbiety Dzikowskiej „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa” – otwarta przez autorkę oraz samych mistrzów. Każdy obraz, wybrany osobiście przez twórcę, zostanie opatrzony cytatem z książki.

Dziękujemy za wsparcie

Spis treści

Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Aleksandra Jachtoma, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Mierzejewski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Teresa Pągowska, Jacek Sempoliński, Jacek Sienicki, Jonasz Stern, Barbara Szubińska, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Hanna Zawa-Cywińska.

Zdzisław Beksiński

Póki jestem na luzie, ze świadomością, że mogę obraz zepsuć, porzucić w połowie, póty mogę robić co chcę, jest to działanie przyjemne. Gdy się robi na zamówienie, malowanie
staje się przykrością.

Jan Berdyszak

Pustka zawsze intryguje. Wszyscy chętnie zaglądają w różne dziury, w miejsca, o których wiedzą, że nic w nich nie ma. I tak dotknęliśmy problemu nieobecności.

Edward Dwurnik

Zawsze będę tworzył w ramach realizmu, ale już bez tego faceta, tego robola, tej dziwki, cwaniaka. Chcę ich zostawić. Na co dzień nęka nas wciąż chamstwo, po co ma to jeszcze wisieć w muzeum? Kiedyś miałem w „Studio“ dużą wystawę, pokazałem cykl Sportowcy. I jeden facet wyznał mi, że gdy przyszedł do teatru, to przeze mnie bardzo źle się tam czuł; po prostu śmierdziało.

Łukasz Korolkiewicz

Można to nazwać voyeuryzmem. Podglądam ludzi, przedmioty, miejsca i na ich styku stwarzam obraz świata pełen niedopowiedzeń. Ważny jest w nim dysonans, bo prowokuje nowe znaczenia, także formalne. Pierwsza warstwa jest niby oczywista, dopiero później zaczynają się wątpliwości co do znaczeń... Spękany mur czy zakurzone lustro bardziej mnie inspirują niż piękna, gładka ściana.

Jarosław Modzelewski

W moim pokoleniu pomysły na studiach były może naiwne, bezczelne, wyrażały nasze przeżycia, niepokoje, ale były twórcze. W tamtych czasach uprawianie sztuki przypominało jakby rzucenie się w otchłań, nie istniał bowiem rynek sztuki, jej obieg.

Jerzy Opałka

Kto wie, może gdyby moje obrazy nie były tak drogie, traktowano by mnie raczej jako przypadek psychiatryczny niż jako malarza. Ale skoro mój obraz kosztuje takie mnóstwo dolarów – muszę być dobry.

Jerzy Nowosielski

Późna scholastyka wygnała sacrum ze świadomości chrześcijaństwa, zracjonalizowała elementy wiary do tego stopnia, że na gruncie tej formacji intelektualno-kulturowej było bardzo trudno o przeżywanie tajemnicy.

Partnerzy

Patronat medialny

/upload/31/00/00/01/15/Rz-Logo-2007bezcien_male_web.jpg
/upload/31/00/00/01/15/Wprost_2_2010_web.jpg
/upload/31/00/00/01/15/art_and_business_2_web.jpg
/upload/31/00/00/01/15/wp_2_pl_logo_web.jpg

Patronat technologiczny

/upload/31/00/00/01/15/adobe_2_logo_web.jpg