Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Artyści mówią w ELLE

 TO WARTO!

Zachęceni do mówienia

 

Elżbieta Dzikowska bardziej kojarzy się z podróżami niż ze sztuką. Jej wywiady, zebrane w dwóch książkach: rozmowie z grafikami i rozmowie z malarzami, też są jak podróże. Dalekie, szokujące i egzotyczne. Najwibitniejsi malarze i graficy polscy wpuścili ją do swoich pracowni i w swoje życie, opowiedzieli rzeczy intymne, czasem zabawne, czasem odkrywcze, czasem smutne. W ciągu wielu lat (niektórzy z bohaterów jej książek już nie żyją: Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski, Jan Młodożeniec) Dzikowska, z wykształcenia historyk sztuki, zgromadziła wyjątkowy materiał. Skłoniła wielkich artystów, którzy na co dzień wyrażają swoje myśli, emocje i poglądy obrazami, żeby opowiedzieli o nich słowami. A także zdradzili tajemnice warsztatu (Roman Opałka opowiada, w jaki sposób maluje swoje słynne Obrazy Liczone), opowiedzieli, skąd biorą pomysły, wyznali, co sądzą o wielkich pieniądzach, a nawet zdecydowali się na jej oczach zmienić konepcję swojego bohatera (Edward Dwurnik). Dużo tu sztuki, dużo życia. I dużo obrazów: obie książki są pięknie ilustrowane.


Elżbieta Dzikowska, „Wywiady z mistrzami malarstwa“ i „Wywiady z mistrzami grafiki“, Rosikon Press, 55 zł

 

Artyści mówią w ELLE
zaslepka_malarstwo.jpg zaslepka_graficy.jpg zaslepka_foto.jpg

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – swoich obrazach, o swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i tym, co się nie udało, nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu.

 

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki

Mowa grafików jest jak język potoczny. Żywa, barwna i zmienna, wszędzie ją słychać, a właściwie widać.

 

Grafika to wyrafinowane techniki: miedzioryty, linoryty, drzeworyty, czy litografie, które podziwiamy w muzeach i galeriach. Grafika to również dziesiątki kolorowych magazynów w kioskach i zwracające uwagę plakaty na słupach ogłoszeniowych.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii

Jaka jest wymowa fotografii? Jej pierwotny sens? Jest nim światło. Wyczucie chwili. Kontekst ruchu zatrzymany w kadrze.

 

Moje prywatne rozmowy z mistrzami obiektywu to coś znacznie więcej niż podręcznik. To opowieść o czystym medium, poprzez które świat zewnętrzny kontaktuje się z duchem artysty, a duch artysty z tym, co widzialne, namacalne, zmysłowe.


Teraz w Państwa domowej kolekcji! Seria “Artyści mówią”.