Rosikon press

Twój koszyk jest pusty
Złote Ogniwa

Złote Ogniwa

Polska - Europa

Autor:

Norman Davies

Bogato ilustrowany doskonałymi zdjęciami album Profesora Normana Daviesa. Ten znakomity historyk, Walijczyk zafascynowany Polską – opowiada, już nie po raz pierwszy, o losach naszego kraju, ale tym razem w sposób szczególny.

„Historia narodu – jak napisał Norman Davies we wstępie tej książki – może być właściwie zrozumiana tylko w szerokim, historycznym kontekście obejmującym całą Europę”. A ten właśnie album wyśmienicie wprowadza
tę myśl w życie. ZŁOTE OGNIWA są tak pomyślane, by, wykorzystując fragmenty książek „Boże Igrzysko”, „Europa” i „Wyspy”, pokazać ciągłość historii Polski w obrębie historii Europy (część I), a także wskazać, jakim czynnikiem była Polska w dziejach naszego kontynentu (część II). Jak inne kraje Europy, Polska, położona na skrzyżowaniu europejskich dróg współdzieliła wszystkie prądy kulturalne i konflikty kontynentu.

„Dziś, wyzwoliwszy się z dawnych zależności, Rzeczpospolita powróciła
na środek Europy, spinając po dawnemu Wschód z Zachodem, Północ
z Południem. Ma teraz swoje miejsce w Unii Europejskiej. Ponownie, jak przed wiekami, staje się współtwórczynią jedności narodów. Jesteśmy powiązani
ze sobą na różne sposoby – jako sąsiedzi, jako narody, jako regiony, jako państwa. Będąc członkiem wielkiej rodziny europejskiej, znajdujemy warunki do pełnego rozwoju. Z szacunku dla różnorodności rodzi się świadomość pełni dziedzictwa. Stanowi początek drogi ku odnalezieniu wartości wspólnych”.

Album kończą zdjęcia z 1 maja 2004 z Warszawy i Dublina z optymistycznym komentarzem Normana Daviesa: „Teraz na początku XXI wieku Polska nie ma bezpośrednich wrogów. Wygląda na to, że zmierza ku lepszemu”.

Wydanie:

Recenzje / Wydarzenia nowsze|

Norman Davies - Złote ogniwa 01/10/2005 , Miejsca święte

// więcej

Polska - Europa 15/08/2004 , Niedziela

// więcej

Recenzje / Wydarzenia | starsze