Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Ratusze w Polsce

"Żyjemy w pięknym kraju w środku Europy, tu zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy Europejczykami" - tymi słowami powitał przybyłych 14 czerwca br. do częstochowskiego Muzeum sympatyków dobrej fotografii, samorządowców, polityków i przedstawicieli mediów znany artysta fotografik Janusz Rosikoń, otwierając swoją kolejną wystawę: Ratusz w Polsce - symbol miasta i samorządności. Pomysłodawcą tematu był przewodniczący Ligi Krajowej, częstochowski parlamentarzysta Tadeusz Wrona. Przed dwoma laty zaproponował, aby 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu w maju 2000 r. uczcić tego rodzaju wystawą. Propozycję przyjął znany m.in. z pięknego albumu Madonny Europy Janusz Rosikoń i tak powstały nowy album Ratusze w Polsce i zaprezentowana w Częstochowie wystawa, przygotowane pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ligi Krajowej i Związku Miast Polskich.

 

Wystawa zawierająca 61 fotogramów z różnych miast Polski pokazuje piękno architektury na przestrzeni epok. Jest jedyny drewniany ratusz z Sulmierzyc w woj. wielkopolskim, ratusz warszawski na pl. Teatralnym, Szydłowiec - perełka architektury renesansowej, ratusz w Toruniu - jedna z najefektowniejszych budowli municypalnych w Europie, opolski - z wieżą na wzór florenckiego Palazzo Vecchio czy ratusz w Nowym Warpnie o konstrukcji szachulcowej, stanowiący dziś prawdziwy unikat. Oczywiście, jest też częstochowski ratusz, wzniesiony w połowie drogi pomiędzy Starą i Nową Częstochową, zespalający oba organizmy po ich połączeniu w 1826 r., i wiele innych wspaniałych budowli.
Wystawa odwiedziła już Kraków, Toruń, Jastrzębie Zdrój, a w maju Gmach Sejmu RP. Po 15 lipca pojedzie do Lublina.
Doskonałym uzupełnieniem wystawy jest wydany album Janusza Rosikonia Ratusze w Polsce (Wydawnictwo Rosikon press, al. Dębów 4, 05-080 Izabelin-Warszawa, tel. 0-22/722-66-66) z tekstami w językach: polskim, angielskim i niemieckim, zawierający 350 fotografii ilustrujących ratusze z 82 polskich miast.

 

Ratusze w Polsce
Wojciech Mścichowski
NiedzielaNiedziela