Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Złote Ogniwa. Polska - Europa. Rosikon Press, Warszawa 2004

Najnowsza praca Daviesa to dwie książki w jednej, połączone wspólnym grzbietem. Po lewej stronie: „Złote ogniwa. Polska”, po prawej „Złote ogniwa. Europa”. Skąd ten pomysł? We wstępie historyk tłumaczy: „ »Złote ogniwa « są pomyślane tak, by pokazać ciągłość historii Polski w obrębie historii Europy, a także wskazać, jakim czynnikiem była Polska w dziejach naszego kontynentu”.
To książka dla wszystkich. Najbardziej może dla uczniów i studentów, którzy mogą ją potraktować jako miłą powtórkę materiału. Choć praca nie jest tak pobieżna jak szkolny bryk, nie jest też cegłą, która zmusza do namysłu nad każdym zdaniem i szczegółem. To niepozbawiona namysłu szybka szarża przez epoki.
Davies demaskuje niektóre polskie i europejskie mity. Choćby ten o polskości naszych miast. "Wielonarodowościowy charakter miast polskich w przeszłości to fakt, któremu współcześni historycy polscy nie tylko nie poświęcają dostatecznej uwagi, ale czasami wręcz przeczą". Davies przypomina, że Wrocław, Szczecin i Gdańsk od XIII wieku były głównie niemieckie. Co ciekawe, w średniowiecznej Małopolsce miasta często miały charakter niemiecki, ale już w Wielkopolsce - bliższej geograficznie Niemcom - przeważnie polski. W XIV w. Kraków, Lublin, a nawet Lwów były skolonizowane przez Niemców, ale polski charakter zachowały Poznań i Bydgoszcz.
Poznawanie historii w trakcie lektury tej książki jest czystą przyjemnością.

 

Złote Ogniwa. Polska - Europa. Rosikon Press, Warszawa 2004
Gazeta WyborczaGazeta Wyborcza