Rosikon press

Twój koszyk jest pusty

Pośród klęsk i zwycięstw
  • Nowość

Fascynująca relacja z życia polskiej rodziny, której nie załamują dwie wojny światowe, dramatyczne ucieczki, przesiedlenia, komunistyczne prześladowania i utrata majątku. 

 
Helena Mycielska, urodzona w 1906, przeżyła niemal 103 lata i jest świadkiem XX wieku. Razem z mężem wychowuje piątkę dzieci, które pozostaną wierne hasłu „Bóg, Honor i Ojczyzna”.
 

 

Jej pamiętnik nie jest chronologiczną opowieścią, lecz zbiorem krótkich form, impresji, minireportaży. Przed nami przewija się korowód postaci nie tylko bliskiej rodziny, znanych polityków czy arystokratów, ale też służących, guwernantek i żebraków. Dzięki swojej wyjątkowej pamięci do nazwisk i zdarzeń, autorka ocaliła ich od całkowitego zapomnienia. Jej impresyjny, migawkowy styl przypomina błyski flesza, które na moment wydobywają z mroków przeszłości konkretne sceny, utrwalone w pamięci najpierw dziecka, potem panny, żony, matki i w końcu babki i prababki. Wspomnienia te stanowią cenne świadectwo historyczne. Styl pisarski autorki sprawia, że czyta się je jednym tchem.


Spis treści
Wprowadzenie – 6 
I. Nasz Dom rodzinny – 9 
II. Moja młodość. Zbylitowska Góra, Paryż, Warszawa – 103  
III. Ludwik – apogeum Borynicz – 183  
IV. Wojna, tułaczka. Koniec jednej epoki – 249  
V. Powojenne próby reanimacji. Abramowce, Buki – 325  
VI. Przetrwać mrok komunizmu. Bukwałd, Bytom, Nowa Huta – 405 
VII. Ku wolnej Polsce. Blaski jesieni życia – 493  
Materiały końcowe. (dodatki, indeks osób) – 570


„Pośród klęsk i zwycięstw” hrabiny Heleny Mycielskiej to dzieło mogące śmiało dołączyć do pomnikowych wspomnień polskich arystokratek: księżnej Lubomirskiej i księżnej Sapieżyny. Walorów książka posiada co niemiara, a najważniejszym chyba jest – podkreślana przez syna i redaktora w jednej osobie – niesamowita pamięć Heleny Mycielskiej, która nasyca jej wspomnienia olbrzymią liczbą szczegółów, dzięki czemu mamy nieprzeparte wrażenie bezpośredniego obcowania z historią. Tego metafizycznego wręcz uczucia doznałem zresztą w czasie mego spotkania z Panią Hrabiną, gdy wspominała swe spotkanie z ułanem Beliny, który zaszedł do dworu w Białaczowie w 1914 r.

Tomasz Panfil


Elity polskie wyniszczone przez historię zostawiły stosunkowo nieliczne świadectwa naszej dramatycznej historii. W panoramie dzieł pamiętnikarskich opisujących polski wiek dwudziesty, pisma hrabiny Mycielskiej uderzają klarownym stylem, wielkodusznością sądów. Są świadectwem najlepszych tradycji klasy, którą reprezentuje Autorka.

Krzysztof Zanussi

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydanie:
4.png

Pałac w Białaczowie rok ok. 1930. Zdjęcie zrobione z awionetki przez kpt. Babińskiergo, zaprzyjaźnionego z nami. Zginął w Katyniu-Starobielsku

Konie jak zwykle grały istotne role w białaczowskim życiu, spacer ok 1895.

Nasz dziadek Zygmunt z synami Konstantym (1909-2007) i Ludwikiem (1904-1946)

Nasz dziadek, Zygmunt Broel-Plater przy swoim biurku.

Podpis pod zdjęciem ręką Mamy: Willy Wabnitz – on nas wyrzucił z domu (ten po prawej. Żołnierz po lewej nieznany)

Kintnersville (USA): Ciocia Grisy i Wuj Kotek przy paczkach do Polski. Jak byśmy przeżyli okres powojenny bez ich regularnego wsparcia?

Ślub Jacka z Jolantą Bisping (Kraków, 15.06.1968)

Jego Eminencja ks. kardynał Franciszek Macharski wręcza Order Papieski św. Sylwestra Helenie Mycielskiej, Kraków, 4.07.1998. Z tyłu stoi Staś (o. Ludwik OSB), obok Stanislas de Charette (wnuk Maluli)