Rosikon press

Twój koszyk jest pusty
Tajemnica Graala - ksiażka z autografem

Tajemnica Graala - ksiażka z autografem
  • Nowość

Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha

Święty Graal odnaleziony. Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń dotarli do Kielicha Pańskiego z Ostatniej Wieczerzy.

"Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha" to trzecia bogato ilustrowana reporterska książka dziennikarza Grzegorza Górnego oraz fotografa Janusza Rosikonia, poświęcona naukowym badaniom chrześcijańskich relikwii. Tym razem przedmiotem ich dochodzenia jest przedmiot obrosły wieloma legendami, czyli Święty Graal – Kielich, którego miał użyć Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Autorzy rekonstruują dzieje owego naczynia, docierają do naukowców, którzy prowadzili badania na ten temat, cytują wyniki prac archeologów oraz historyków, by dojść do wniosku, że relikwia znajduje się obecnie w katedrze w Walencji.

"Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha" to kolejna książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia z cyklu dziennikarskich dochodzeń tropami najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. W trzecim tomie autorzy postanowili odnaleźć najbardziej poszukiwany przedmiot w dziejach świata, czyli Świętego Graala, a więc Kielich, którego miał użyć Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy ustanawiał Eucharystię. Autorzy wyruszyli śladami owej relikwii, która wiodła od Jerozolimy, poprzez Rzym, do Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim dotarli do wielu tajemniczych miejsc, w których Kielich ukrywany był przez muzułmańskimi najeźdźcami. W Pirenejach zwiedzali niedostępne górskie klasztory, które dawały początek średniowiecznym opowieściom o Graalu i Rycerzach Okrągłego Stołu. Spotykali się z historykami, dzięki którym mogli zrekonstruować dzieje Świętego Kielicha ze wszystkimi perypetiami. Rozmawiali również z archeologami, którzy badali ów przedmiot, potwierdzając jego pochodzenie z ziem Bliskiego Wschodu i z czasów Jezusa. Dotarli też do wyników wielu badań na ten temat. W efekcie doszli do wniosku, że naczynie z jerozolimskiego Wieczernika znajduje się dziś w katedrze w Walencji. Wynikiem ich podróży do Europie i wielomiesięcznego śledztwa stała się niemal 300-stronicowa, bogato ilustrowana książka reporterska "Tajemnica Graala" – pierwsze na świecie tak obficie udokumentowane kompendium wiedzy na temat Kielicha z Ostatniej Wieczerzy. To publikacja oddzielająca rzeczywistość od mitów i legend oraz prezentująca prawdziwe dzieje Świętego Graala.

W książce autorzy omawiają następujące tematy:
1. DWIE KATEDRY: WIARA I ROZUM
Hiszpania: Profesor Antonio Beltr´an podejmuje się najbardziej niezwykłego badania w swym życiu.

2. NAJWAŻNIEJSZA UCZTA W DZIEJACH LUDZKOŚCI
Jerozolima: Jezus z Nazaretu spożywa wieczerzę paschalną ze swymi uczniami. Pije wino z naczynia, którego właścicielem jest gospodarz Wieczernika.

3. TAJEMNICA TAJEMNIC
Rzym: Kielich z Ostatniej Wieczerzy przybywa do Wiecznego Miasta, gdzie zostawia swój ślad w Kanonie Rzymskim.

4. W CIENIU PÓŁKSIĘŻYCA
Aragonia: Relikwia z Wieczernika trafia na Półwysep Iberyjski, gdzie przez niemal siedem wieków ukrywana jest przed muzułmańskimi najeźdźcami.

5. NAJBARDZIEJ POŻĄDANY PRZEDMIOT ŚWIATA
Europa: Rodzi się legenda o Świętym Graalu – tajemniczym przedmiocie, ukrytym w trudno dostępnych miejscach.

6. ADOROWANY I UKRYWANY, CZCZONY I ZAGROŻONY
Walencja: Kielich otoczony zostaje kultem, ale dwukrotnie musi być ratowany przed zniszczeniem.

7. NAUKA WYDAJE OPINIĘ O GRAALU
Saragossa: Badacze dochodzą do wniosku, że relikwia z Walencji jest autentycznym naczyniem z jerozolimskiego Wieczernika.

8. NA TROPIE KOLEJNEJ TAJEMNICY?
Coria: Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy do naszych czasów zachował się obrus z Ostatniej Wieczerzy.

9. MIT I RZECZYWISTOŚĆ
Plaza Almoina: Heinrich Himmler poszukuje Graala, ale nie odnajduje go. Jan Paweł II i Benedykt XVI odprawiają mszę, używając Świętego Kielicha.

Święty Graal to kielich użyty przez Jezusa podczas ustanowienia Eucharystii. Jednak „graal” to także dawne hiszpańskie określenie naczynia na wino. Średniowieczne opowieści, które krążyły po całej Europie za pośrednictwem pielgrzymów do Santiago de Compostela, rozpowszechniły ten termin w innych językach, lecz miały one realną podstawę. Pochodzący z czasów Chrystusa kielich, o którym tradycja mówi, że został przywieziony z Jerozolimy do Rzymu przez św. Piotra, a później przesłany do Hiszpanii przez św. Wawrzyńca, został na skutek najazdu muzułmańskiego na Półwysep Iberyjski ukryty w Pirenejach Aragońskich. Dziś oglądać go można w katedrze w Walencji. Jeśli Graal z Wieczernika zachował się do naszych czasów, to znajduje się właśnie w tym mieście.
Jorge Manuel Rodrígez Almenar, prezes Hiszpańskiego Centrum Syndonologii

OPOWIEŚĆ O NAJBARDZIEJ TAJEMNICZYM PRZEDMIOCIE naszego kręgu kultury i wiary: legenda i historia. Losy świętego kielicha – wiara i rozum obok zabobonu i mistyfikacji. Od Wieczernika do Walencji przez legendy o królu Arturze i okrągłym stole do maniakalnych poszukiwań Himmlera. Piękna plastycznie opowieść o jednej z najważniejszych relikwii chrześcijańskich.
Krzysztof Zanussi, reżyser

TĘ KSIĄŻKĘ CZYTA SIĘ TAK, JAKBYŚMY OGLĄDALI FILM! Kolejna pozycja z serii przygotowanej przez duet Górny – Rosikoń to trochę jak „poszukiwacze zaginionej arki”, ale w wersji dla wierzących. Równie wciągające, ale za to prawdziwe!
Krzysztof Ziemiec, TVP

POSZUKIWANY NA CAŁYM ŚWIECIE GRAAL stoi sobie spokojnie w gablocie w katedrze w Walencji? To przecież tego właśnie naczynia użył 8 listopada 1982 roku Jan Paweł II podczas mszy odprawianej w tym spalonym słońcem mieście. Wcześniej w czasie pobytu w katedrze zatrzymał się obok kielicha, pochylił się i odruchowo go ucałował... Czy obrosłe legendami naczynie z jerozolimskiej Sali na Górze, w którym po raz pierwszy w dziejach świata wino zamieniło się w krew, rzeczywiście znajduje się w Hiszpanii? Autorzy przeprowadzili dziesiątki rozmów i zjechali kawał świata, by dowieść prawdy.
Marcin Jakimowicz, „Gość Niedzielny”

KOLEJNA KSIĄŻKA GRZEGORZA GÓRNEGO I JANUSZA ROSIKONIA to, jak zawsze w przypadku tych autorów, kolejna uczta dla miłośników zagadek i pasjonatów historii. Ale nie dajmy się zwieść: autorów prowadzi wiara w Chrystusa, a nie tylko zwykła ciekawość. To połączenie daje mieszankę wręcz piorunującą. Nie wychodząc z domu, niczym dawni pielgrzymi, przemierzamy kontynenty i kraje, nie zważając na granice, na podziały, na języki. Odzyskujemy choć na chwilę wielką, uniwersalną kulturę chrześcijańską, którą najpierw poszatkowały współczesne państwa, a później zdemolowała tzw. nowoczesność. I zaczynamy zazdrościć przodkom sprzed wieków.
Jacek Karnowski, „W Sieci”

WYTRWALE TROPIĄ ŚLADY BOGA. Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń znowu wkroczyli w przestrzeń pomiędzy ziemią a niebem. Właśnie zakończyli śledztwo w sprawie Świętego Kielicha, który był używany podczas Ostatniej Wieczerzy. A więc trzymał go w dłoniach Chrystus i jego krawędzi dotykał swoimi wargami, gdy dokonywał pierwszej konsekracji. To najstarsze naczynie eucharystyczne dwójka autorów odnalazła w Hiszpanii. Bóg również w naszych czasach przemawia przez konkrety, a Święty Kielich to materialny ślad ziemskiego życia Jezusa i wyjątkowy łącznik z wiecznością.
Lidia Dutkiewicz, „Niedziela”

POSZUKIWANIE ŚWIĘTEGO GRAALA to w ujęciu Grzegorza Górnego nie tylko śledztwo dotyczące losów relikwii, ale przede wszystkim podróż duchowa. Zanurzenie w misterium Męki Pańskiej, uważne wsłuchanie się w tradycję Kościoła, lektura modlitw, żywotów świętych i poematów – to wszystko składa się na kolejny fascynujący tom opowieści o relikwiach Chrystusowych.
Andrzej Horubała, „Do Rzeczy”

 

KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM

 

Wydanie:

Cena: 79,80zł 63zł

8.jpg

Partnerzy

Patronat medialny

/upload/31/00/00/01/59/logo_TVP.jpg
/upload/31/00/00/01/59/logo_GN.jpg
/upload/31/00/00/01/59/logo_wiara.jpg

Inne książki tych autorów

Dział Religia