Rosikon press

Twój koszyk jest pusty
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska jest historykiem i krytykiem sztuki, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Była prezeską Stowarzyszenia Krytyków Sztuki POKAZ, kuratorką (wraz z Wiesławą Wierzchowską) pierwszej w Polsce wystawy sztuki emigracyjnej „Jesteśmy” dla warszawskiej Zachęty, „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie, „Sąd Ostateczny” dla kilku warszawskich galerii oraz wielu indywidualnych wystaw polskich artystów. Obywatel honorowy Międzyrzeca Podlaskiego, Sanoka, Ustrzyk Górnych i Głowna. Wydała staraniem wydawnictwa Rosikon Press serię wywiadów z najwybitniejszymi polskimi mistrzami sztuk wizualnych w albumie „Polscy artyści w sztuce świata” (nagroda za najpiękniejszą książkę na Międzynarodowych Targach w Warszawie, 2001). Zajmuje się fotografią artystyczną (wiele wystaw w muzeach i galeriach ) i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek, zwłaszcza subiektywnych przewodników „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!” i albumów (m.in. „Uśmiech świata”). Jest także znaną podróżniczką, która przez wiele lat prowadziła z mężem, Tonim Halikiem, kultowy program „Pieprz i Wanilia”. Była inspiratorką budowy pomnika inż. Ernesta Malinowskiego, twórcy do niedawna najwyżej położonej kolei na świecie w Peru oraz powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Wraz z mężem brała udział w wyprawie odkrywczej do ostatniej stolicy Inków Vilcabamby. Przyjaźni się z wieloma artystami, dzięki czemu mogła przeprowadzić z nimi ważne dla interpretacji ich sztuki rozmowy. Niektórzy z Mistrzów (jak Józef Czapski, Władysław Hasior, Jonasz Stern, Jerzy Sienicki) już odeszli, toteż wywiady z nimi pozostają nieocenionym dokumentem dla zrozumienia ich twórczości.

 

 

 

Screen_shot_2011-08-16_at_07.30.16.png cover_PLN_-W2.jpg cover_PLD_W2.jpg cover-PLD_Z2.jpg zaslepka_malarstwo.jpg zaslepka_graficy.jpg malarze_mowia.jpg

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – swoich obrazach, o swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i tym, co się nie udało, nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu.

 

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki

Mowa grafików jest jak język potoczny. Żywa, barwna i zmienna, wszędzie ją słychać, a właściwie widać.

 

Grafika to wyrafinowane techniki: miedzioryty, linoryty, drzeworyty, czy litografie, które podziwiamy w muzeach i galeriach. Grafika to również dziesiątki kolorowych magazynów w kioskach i zwracające uwagę plakaty na słupach ogłoszeniowych.

 

Teraz w Państwa domowej kolekcji. Seria “Artyści mówią”.

Malarze mówią

Wystawa „Malarze mówią”. Wyjątkowa ekspozycja 25 prac 25 artystów – bohaterów albumu Elżbiety Dzikowskiej „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa” – otwarta przez autorkę oraz samych mistrzów. Każdy obraz, wybrany osobiście przez twórcę, zostanie opatrzony cytatem z książki.

Wywiady | starsze

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia

Złoty Ekran (z Tonym Halikiem)

Wiktor (z Tonym Halikiem 1986)

Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej 2007 Bursztynowy Motyl 2006 w Konkursie im. Arkadego Fiedlera za książkę „Groch i kapusta”
Grand Prix magazynu National Geographic Traveler w plebiscycie "Travelery 2007"

"Polska" Nagroda Honorowa im. Mieczysława Orłowicza w kategorii materiałów prasowychWystawy

2007 – Megality, Galeria ES, Międzyrzec Podlaski
2007 – Uśmiech świata, Galeria Ratusz, Gliwice
2006 – Na ziemi i wodzie, Galeria Studio, Warszawa
2006 – Odniesienia, Galeria Wizytująca, Warszawa, Muzeum Śląskie, Katowice, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Biuro Wystaw Artystycznych w Sanoku
2005 – Świat na wodzie, Galeria Złota 1, Warszawa